Sosyal İçerik Platformu Nedir?

Bu özelliğe sahip olan sayfalar, yani Sosyal İçerik Platformu dediğimiz sayfalar yani Kopmaca gibi sayfalar sosyallik bulunduran her türlü içeriği sayfalarında bulundururlar. Sosyal içerikler dediğimiz içerikler toplumu etkileyen türdendir. Sosyal içerik platformları çok çeşitli ve değişik türlerdedir. Örneğin Facebook, Instagram gibi sayfalar sosyal içerik platformu sayılırken Kopmaca da sosyal içerik platformu sayılmaktadır. Günümüzde sosyal içerik platformu türündeki sitelerin sayısı günden güne artmakta ve popülerlikleri de aynı doğrultuda artmaktadır.


Sosyal içerik platformu denilen siteler alıcıyı harekete geçirecek içerikler üreterek kullanıcının sitede kalma süresini maksimuma çıkarmayı hedefler. Bu yüzden sosyal içerikler platformlarında sadece makale içerikleri dışında test, arkadaşlık ve topluluk sistemleri ve oyunlar da eklenmiştir. Sosyal içerik platformlarında bu tür özellikler kullanılarak kullanıcı sitede geçirebileceği maksimum süreyi geçirir. Sosyal içerik platformları klasik haber siteleri gibi dursa da asıl olay bundan çok uzaktır. Sosyal içerik platformları temel olarak eğlenceyi ve kullanıcı deneyimini göz alır. Klasik habercilik anlayışının yanı sıra eğlence sektörü içerisinde haberleri ve olguları kullanarak kullanıcılara içerik yaratır.

Haberciliğin yanı sıra yaratıcılık ile doğru orantılı bir biçimde kullanıcıya her türlü sosyal eğlence ve deneyimi yaşatarak kullanıcıyı ve ziyaretçiyi orada tutmayı hedefler. Girdiğiniz içeriğin içinden başka bir içeriğe başka bir içeriğe derken saatlerinizi bile geçirebilirsiniz. Sosyal medya ile sosyal içerik platformunu baktığımızda aralarındaki fark sosyal içerik platformlarının içerikleri Google'da sıralamaya girer fakat sosyal medya'daki içerikler sıralamaya girmez.

 Örneğin Instagram'da paylaştığınız bir fotoğrafı, google'da arama yaparak bulamazsınız. Fakat sosyal içerik platformlarının en güçlü oldukları noktalardan birisi Google üzerindeki dominantlıklarıdır. Trafiklerinin ilk adımını Google ile elde ettikten sonra siteler diğer yollar ile kullanıcıya maksimum eğlence ve lezzeti sunarlar. Kaynak: Sosyal İçerik portalı

Yorumlar