Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir? Halkla ilişkiler bölümü hangi fakültede yer almaktadır? Değerli halkla ilişkiler meraklıları bu gün sizlere halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü nedir? Halkla ilişkiler uzmanı ne iş yapar? Onlar hakkında detay verirken üniversite de bu bölüm hangi fakültede veriliyor? Onu da açıklayacağım.
Öncelikle halkla ilişkiler nedir diye merak edenler yazımı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirler. Ön bilgi olarak ise halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü nedir diyerek başlamak istiyorum. Değerli okurlar sözel alandan gelinen bu bölüm iletişim fakültesinde 4 yıllık bir eğitimin sürdüğü ve çeşitli alanda derslerin verildiği bir yönetici yetiştirme bölümüdür.

Halkla ilişkiler uzmanı yada yöneticisi kurumun günümüzde olmazsa olmazlarındandır. Bu yüzden de bir çok üniversite de bu bölüm açılmış her tıl binlerce mezun verilmektedir. Bu fakültelerde mezun olan öğrenciler özel şirketler ağırlıklı olarak iş sahibi olmaktadır. Devlette pek yeri kadro olarak olmasa da belediyelerde ve diğer kurumlarlarda da yer almaktadır.

Aslına bakacak olursakta geleceğin mesleği denilse de henüz tam manasıyla kavranmamış bununla birlikte alanlarda devlet desteği bulmamıştır. İlerleyen zamanda okullarda halkla ilişkiler dersi verilmesi planlansa da henüz somut bir adım atılmamıştır. Bu yüzden de fakülteden mezun olan gençler emeklerini küçük işletmelerde çalışarak göstermekte alanının dışındaki işleri yapmaktadırlar.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü için geleceğin mesleği iddiası bu şekilde rafta kalmaktadır. Bu bölümü okuyanların ise büyük üniversite ve küçük üniversite diye ayrımı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani  İstanbul Boğaziçi Üniversitesi  okuyan ile Anadolu da Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan arasında dağlar kadar fark olmaktadır. Yani İstanbul da okuyan iş imkanına sahipken Sivas ta okuyanın bu imkanı görememesi büyük bir rekabet eksiğidir. Bu yüzden ise bu bölümü büyük üniversitelerde okumak en güzeli olacaktır.

Fakülte olarak ise yukarıda da dediğim gibi İletişim Fakültesinde yer almaktadır. Bu fakültede ise 4 yıl boyunca çeşitli dersler alarak öğrenciler mezun edilmektedir. Bu derslerden bazılar Halkla ilişkilere giriş, fotoğrafçılık, gazetecilik, iletişim, iletişim tarihi, sosyoloji, psikoloji, bilgisayar, klavye becerisi, siyasal iletişim vs dir. Burada yetişen bir öğrenci iletişim alanında kendisini iyi bir şekilde yetiştirmektedir.

Halkla ilişkilerin kelime manası ve ve bu uzmanın ne iş yaptığını ise sizler için yazdığım PR Uzmanı uzmanı ne iş yapar adlı yazıma bakabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski