PR nedir? Public Relations anlamına gelen Public (halk) Relations (İlişki, iletişim) anlamına gelmektedir. Ülkemizde ise PR halkla ilişkiler kavramına karlılık gelmektedir. Yani PR nedir diyerek sözlerime devam ederken sizler halkla ilişkiler nedir sorusunu yazıma bakarak öğrenebilirsiniz.

PR nedir? PR ülkemizde halkla ilişkiler kavramına karlılık gelmektedir. Marka yönetimi iletişim yönetimi diyerek de açabiliriz. Peki nedir diyecek olursak kişi ve kurumun haklın karşısındaki itibarını oluşturmak, oluşan itibarı korumak, sürerliğini devam ettirmek bilinirliğini artırmak ve davranışlarını etkilemek için yapılan yönetim faaliyetleri bütünüdür.
PR çalışmalarını genelde ülkemizde reklam ajansları ve halkla ilişkiler departmanları yapmakta bunu ise PR uzman diye tabir edilen kişiler yapmaktadır. Yada halkla ilişkiler uzmanı da diyebiliriz. PR uzmanı olarak bende kendim için ve bilgilerimi aktarmak için sizlere nuriozkan.org sitemi kurdum. Buradan faaliyetler yürüterek alanım ile alakalı yazılar ve kampanyaları inceleyen içerikler sunacağım.

PR uzmanı veya Halkla ilişkiler uzmanı denilmesi biraz alanın da itibarını göstermektedir. Bu isim biraz havalı gelse de millet tam olarak kavramı bilmemekte halkla ilişkilerci olacak denince “hmmm iyimiş” diyerek anlamını bilmeden ne iş yaptığını bilmeden hazır cevapları duyabilirsiniz. Üniversitelerde iletişim fakültesi bünyesinde bulunan halkla İlişkiler ve tanıtım bölümü eğitim vermeye devam etmekte burada okuyan öğrenciler bir çok faaliyet ve kampanya yürütmektedir.

PR uzmanı olarak kendime atfetmem biraz havalı geliyor. Aslında biraz gelenekçiyim fakat iletişim olduğu için çağa uygun olan ve global bir kavram olan PR (Public Relations) kelimesini kullanmak bir adım öne çıkarmaktadır. Bu yüzden halkla ilişkiler ce tanıtım bölümü mezunlar sosyal medya ve profillerinde PR uzmanı veya Public Relations diye kendisini atfetmektedir.

Sizlere bizim alanla alakalı PR uzmanı yerine yada halkla ilişkiler uzmanı yerine bazı alandan düşünürler ise Toplum Mühendisi de demektedir. Bu kavram da bizleri karşılamaktadır. Yani halk ile kurulan ilişki ve halk ilişkisi inşası olduğu için bu havran toplum mühendisliği kelimesiyle de karşılanmaktadır.

PR Uzmanının Faaliyetleri Nelerdir?


PR uzmanları görevlerinin başında bir çok faaliyette bulunurlar. Yönetim politikalarına katılırlar, halkla ilişkiler programları planlamak, kurumsal imaj yönetimi yapmak, toplantılar, basın konferansları düzenlemek, broşür, afiş kamuoyu toplantıları ve seminerler düzenlemek, çalışanlara yönelik toplantılar ve bültenler hazırlamaktır. Bunlar başlıcalarıdır. Sadece genel anlamda yapılan çalışmalardır.

Daha detaylı inecek olursak kadınlara yönelik gün toplantıları, yeni bebeği olanlara hediyeler, yeni evlenenlere kurumca hediyeler vs bile bu faaliyetleri bile PR uzmanları yani halkla ilişkiler uzmanları yapmaktadır. Olası kriz yaşanması halinde ise bu kez PR uzmanı departman olarak kriz yönetimi yapmaktadır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski