Kurumsal Hedef Kitle Nedir? Hedef kitle bildiğimiz gibi bir malın veya hizmetin ulaştırılmak istendiği veya bir iletişimin sağlandığı topluluktur. Buradan hareketle kurumsal hedef kitle nedir sizlere detaylı olarak anlatacağım.

Kurumsal hedef kitle firmaların veya kurumların ürün ve hizmetlerini, üzerine olduğu sektör faaliyetlerinde kendisine belirlediği, ulaşmak istediği, ikna eteye çalıştığı veya hali hazırda bulunan yönettiği insan topluluğudur. Daha net ifadeyle ise kurumun hedefleri doğrultusunda ürünü veya hizmeti ulaştırabilmeyi amaçladığı topluluktur.
Kurumlar bu hedef kitle analizine çok ama çok dikkat etmelidirler. Bu kurumun varoluş sürecini etkileyen en önemli etkendir. Yani bir ürünü yada bir hizmeti kurum kendi belirleyeceği doğru hedef kitle üzerinden yaparsa hem güzel bir iş çıkacak hemde yapılan faaliyet başarıyla sonuçlanacaktır. 

Örnekler üzerinden gidecek olursa da gittiğidiyor reklamını hemen hemen haberlere konu olan bu reklamı hatırlarsınız. Sevgilisinden ayrıldıktan sonra onun eşyalarını satmaya çalışan bir kız ve onu hemen duyup öğrenen bir kitle vardı. Bu sayede gittigidiyor belki hayatı boyunca yapmadığı bir isim duyurma faaliyeti yaparak hayatının bir dönüm noktasını oluşturdu.

Hedef neydi: Hedef tamda reklam kampanyası oluşturmak, sosyal medyada isminden söz ettirmek 

Hedef kitle neydi : Sevgililer ve Hediyeler

 Ne oldu: Sosyal medyada neredeyse zamanın en büyük yayılımı gerçekleşti, bunun yanında belki hedefte yoktu ama akşam haberlerine magazin haberlerine ve bir çok bültene ve gazeteye konu oldu. Ardından bir PR kampanyası olduğu hiç ama hiç düşünülmedi ve sonradan anlaşıldı.

 Başarı neden geldi: Doğru hedef kitle sayesinde oldu. Bunu nasıl başardı. Gittigidiyor:

Doğru bir strateji ve kurumsal hedef kitle ile başardı.

Doğru hedef kitle neydi peki: Sevgilisi olan ve hediyelerini almak veya satmak isteyen gençler Bakın hedef kitle ne kadar net. İşte doğdu hedef kitle tam da budur.

Gittigidiyor

Kurum: Al sat firması (2. el) Kime: Sevgilisi olan Çiftler (eski eşyaları olan ve değerini yitirmiş olan hediyeler) Şimdi ne kadar kaliteli bir iş yapılmış sizlere onu göstermek amaçlı Gittigidiyor Viral Reklamı olan videoyu hemen aşağıya ekliyorum.
Bakın sizlere örnek üzerinden anlattığım kurumsal hedef kitle ne kadar doğru ve net seçilerek amaç % 1.000.000 başarıya ulaşmış hatta beklenenin ise üzerine çıkmıştır. Diyerek sözlerimi sonlandırıyor. Bu gün sizlere kurumsal hedef kitle nedir onu anlattım. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal hesaplarınızdan bizlere destek olabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski