Kriz Yönetimi Nedir?

Olası Krizde Yapılması gerekenler nelerdir? Kriz yönetimi nedir? Krizden nasıl kurtulunur? Krize karşı önlemler nelerdir? Kriz nedir? Sorularına bu gün yanıt arayacağız. Öncelikle asıl başlığımız olan Kriz Yönetimi nedir? Sorusunu açıklayacağız. Fakat kriz yönetimi nedir sorusu için öncelikle kriz nedir bilmemiz gerekmektedir.

Kriz Nedir?


Kriz nedir diyecek olursak kriz aniden gerçekleşen ve önlem alınan veya önlem alınmadan aniden gerçekleşmiş istenmeyen sonuçlara yol açan, bazen iyi sonuçlara yol açan genelde de kötüye giden sürece kriz diyoruz. Yani aniden olacak, kurumu etkileyecek, iyi veya kötü sonuca yol açacak bazende fırsata çevirme durumu olacak ve genelde de olumsuz bir hava bırakacak. Bu olayları tamamlayan özelliklere sahip aniden gerçekleşen olay ve sürece kriz denir. Kriz nedir? Öğrendikten sonra da kriz yönetimini açıklayacağım.

Kriz Yönetimi Nedir?


Kriz yönetimi beklenmeyen bir anda gerçekleşen krize karşı geliştirilen organizasyon yönetimidir. Kriz anında gerçekleştirilen kurumun krize karşı aldığı önlemler bütünüdür. Kriz yönetimi bir kişi değil bir kaç kişi tarafından ve ya halkla ilişkiler uzmanlarınca yürütülen faaliyetleri bütünüdür. Krizi yok etmek için veya krizi fırsata çevirmek için yapılan bütün faaliyetler bütünüdür. Bu uğurda yapılan organizasyonlar toplamına kriz yönetimi denir. Bazen kriz anında kurumlar beklenmedik durumlarla karşılaşabilir, bunu iyi yönetebilirse buradan fırsat elde edebilir. (Ki genelde nadir bir iştir) Bazende kötü yönetebilir buradan zararla çıkabilir veya batarak sonuçlanabilir.

 Bu yüzden uzmanlarca yaşanan kriz yönetilmelidir. Halkla ilişkiler uzmanlarınca yada PR şirketlerince iyi kampanyalar yürüterek reaktif veya proaktif çabalar kullanılarak kriz aşılabilir. Ancak bir ekip yapmayarak kurum kendisi çıkmaya çalışırsa bazen beklenenler olmayacağı için yönetim olumsuz sonuçlanabilir. Birimler eş güdümlü şekilde hareket edip, tek bir karar mekanizmasını işletirler ise bu karar mekanizması da ceo dan halkla ilişkiler uzmanına oradan maaliyecisine kadar bir ekip halinde yönetilirse bu kriz başarı ile yönetilecek hatta belki fırsata bile çevirilecektir.

Kriz yönetimi bu durumda daha fazla önem kazanacak, bunu başarabilen uzmanlar kendilerini ona göre hazırlayacaklar. Krizin asıl kaynağı çıkış noktası belirlenecek, oraya önlemler alınacak hatta kuruma oradan bir kez daha gelecek olan krize proaktif bir çalışma yürütülecektir. Kriz yönetiminde en başta krizin asıl sebebi kaynağı iyi bilinmelidir. Bunu iyi bir şekilde araştıran ve bilen bir grup veya birim bu krizi yönetmede zorlanmayacaktır. Bu yüzden de kriz yönetimi gerçek manada zor bir iş olup bunu fırsata çevirebilenler daima kurumun kriz ekibinde olmayı başaracaklardır.  Adlı bu yazımda sizlere gelişen dünyada kurumların karşılaştıkları en büyük sorun olan kriz ve bunu baştan sona kadar olan yönetimini yani yönetim sürecini açıkladım. Neler yapılması gerektiğinde de bildiklerimi aktardım. Umarım beğenmiştir siniz. Bu arada kriz yönetimi aşamalarını da anlatacağım

Kriz Yönetimi Aşamaları neler?


Kriz yönetimi konusunu öğrendikten sonra kendim sizlere aşamalar oluşturdum. Kriz yönetimi aşamalarını sizlerle paylaşacağım.
  • Krizin kaynağını (sebebini) öğrenme aşaması; krizin nereden patladığını krize neyin nasıl 
  • sebep olduğunu öğrenmemiz gerekmektedir. Kriz yaşandıktan sonra bakılması gereken olayın en başı budur. Bu durumu bilmek zaten krizi yönetimi nin yarısı demektir. Yani krizin oluşum sebebini bilmek neredeyse krizi atlatmak demektir.
  • Krizin  ilk zararlarını tespit etme aşaması;  kriz başladıktan sonra sebebini bulup sonraki aşamamız ise bize nereden zarar verdi. Bize zararı çok mu ya da nasıl bir zararla karşı karşıyayız. Maddi kaybımız var mı? Yoksa sadece manevi kurumsal imaj  kaybına mı yol açtı? Bunu bilmemiz gerekiyor. Bunu da hemen finans ekibi imaj ekibi sosyl medya haberler vs gibi çeşitli ortamlardan öğrenebiliriz.
  • Krizi yavaşlatma aşaması  ; krizi hemen durdurma bir hayli zır olacağından kriz yönetiminde dikkat edilmesi gereken husu kriz hemen bitmez ama öncelikle yavaşlatmak gerekir. Krizi bir anda hiç bir kurum durduramaz. Kamuoyu bir nebze olsun duyurulmalı kontrolün sağlamdığı, kontrolün elde olduğu bildirilmeli daima medya ve basınla bu yönde ilişkiler kurulmalıdır. Daima kriz yeniliyor veya kriz atlatılıyor diye medya gücünü de kullanarak kamuoyu bilgilendirilmelidir. Bu sayede kriz yönetimi aşamalarını da devam ettirip krizi yenmeye hatta fırsata çevirmeye başlayacak duruma gelirsiniz.
  • Krizi durdurma aşaması; Kriz yönetiminde en sor evre bu dur. Bu aşamada her şey belli olacaktır. Kriz yönetimi esnasında yavaşlatma sağlanırsa durdurma da yavaş yavaş sağlanacaktır. Bu aşama başarılı bir şekilde atlatılırsa kriz atlatılmaya yakındır demektir. Yani kriz yönetimi iyi bir şekilde yapılmıştır demektir. Bu aşamayı da medya gücünü kullanıp başardığınızı daima vurgulayarak yapabilirsiniz. Kriz yönetimi aşamalarından bu da belirleyici aşamadır. Her şey bu aşamada belli olur. Ya batılır ya da çıkılır.
  • Krizi atlatma aşaması ; krizi atlatma aşaması krizi yendikten sonraki aşamadır. Burada daha çok ilerleyen zamanlara yönelik bir kez daha aynı krizi yaşamamak için önceden alınacak önlemler gündeme gelir. Bu önlemler Proaktif bir şekilde kuruma bir strateji olarak yansıtılır. Bu da ilerleyen zamanlar da bir krizin daha kurumun başına gelmesine engel olacak önlemleri kapsamaktadır. Kriz yönetimi konusu bu yüzden zordur.
  • Krizi fırsata çevirme aşaması; kriz iyi bir şekilde atlatıldı fakat halk (kamuoyu)sizden de bir şey bekliyorsa bu da sizin için fırsat olabilir. Yani kriz yönetimi başarılı bir şekilde tamamlanmış ise bu da size zor da olsabir fırsat verebilir. Yani zararla çıkacağınız bir durumu 
  • fırsata çevirip daha da kar sağlayabilirsiniz. Bu da iyi bir kriz yönetim ekibi ile mümkün olacaktır.  Kriz yönetimi ne kadar başarılı olursa o kadar az zarar edilir. Hatta belki fırsata çevrilirse de kar bile edilir.
  • Kriz yönetimi aşamalarından sonuncu aşama ise değerlendirme aşaması; bu aşama son aşamadır. Kriz zarar mı kar mı getirdi. Fırsatmı oldu fırsatı mı kapattı hepsinin ölçülüp me kadar zararla yada ne kadar kar ile atlatıldığını veya atlataılamadığını anlama ölçme aşamasıdır. Bu aşama ile herşey belli olacaktır. Maddi ve imaj kaybı oldu mu ? Kriz zara mı getirdi? Kriz fırsata öı çevirildi bunları ölçünce herşey ortaya çıkmaktadır. Bu da nasıl bir kriz yönetimi yapıldığının sonucudur.
Kriz yönetimi ve kriz yönetim aşamalarından bahsettik. Sizlere bu konuda daha fazla yazılar yazmaya karar verdim. Kriz ve Halkla ilişkiler üzerine daha fazla yazılar yazacağım. Kriz yönetimi nedir? Kriz yönetimi aşamaları neler? Kriz nedir? Fırsat nasıl olur? Bunlara cevap verdim umarım. Bir diğer yazımda görüşmek dileğiyle
Kaynak:  Sosyal içerik plarformu

Yorumlar