İmaj Yönetimi Nedir?

imaj yönetimi nedir? İmaj nedir? İmaj neden önemlidir? Kurumsal imaj veya örğütsel imaj nedir? İmaj yönetimini hangi birim yapar? Bu soruları açıklamak için öncelikle imaj nedir? Bilmemiz gerekiyor. Daha sonra da imaj yönetimi nedir? Onu inceleyeceğiz.

İmaj Nedir?

İmaj bir kurumun hedef kitlede oluşturduğu iyi veya kötü algıdır. Yani kurumun dış görüntüsüdür. İmaj kurumların iletişimsel veya yazısal olarak zihinde bıraktığı izler bütünüdür diyebiliriz. İmajı bir çok kişi farklı yorumlamaktadır. Benim gibi kabul edenler de fazlaca bulunuyor. Fakat bir çok farklı görüş olduğundan dolayı sosyal bilimlerde bir tek yorum değil bir çok yorum kabul edilmektedir. İmaj nedir öğrendiğimize göre imaj yönetimi nedir? Artık öğrenebiliriz. 

İmaj Yönetimi Nedir?

İmaj yönetimi nedir? Sorusuna ise imajı söyleyerek başlayalım. İmaj bir kurumun dışarıdan olan görüntüsüdür. Diye kabul edersek imaj yönetimi ise o görüntüyü yönetebilme veya yönlendirebilme sanatıdır. Diye eklemek istiyorum. İmaj yönetimi sadece tek başına imajı kurarak olamaz. İmaj başlı başlına sadece görüntü demek değildir.

Ambalajından fiyatına, renginden kokusuna her şeyine varana kadar oluşan bir imajı nasıl yönetebileceğimizi iyi bilmemiz gerekir. Yani imaj yönetimi bütünsel faaliyet organizasyonlarını etkin ve eş güdümlü yönetebilme çabasıdır. Bu da kurumun lehine olarak dönüş yaparsa imaj olumlu yönetilmiş, eğer aleyhinde olursa da olumsuz İmaj dönüşü olmuştur demektir.

İmaj yönetimi sanıldığı kadar kolay değildir. Kurumu bir bütün olarak ele aldığı için işi gayet karışık ve bütünsellik gerektiren bir iştir. İmaj yönetimi nedir? Diyene hemen şudur diyemiyoruz yani. Her şeyi barındıran bir imajın yönetimi de her şeyle olacağından dolayı algı ve imaj yönetimi gayet zor bir iştir. Bu işi de bilen ve tecrübeli bir organizasyon grubunun yönetmesi gerekmektedir. Bu işi de ya halkla ilişkiler departmanı ya da bu iş için çalışan imaj ve tasarım uzmanları olmalıdır. Genelde reklam ve PR şirketleri bu konuda çalışmalar yaptığı için PR danışmanı ile imaj yönetimi yapmak daha doğru olacaktır.

Kurumsal veya Örgütsel imaj nedir?

Kurumsal veya örgütsel imaj nedir? Deyince örgüt lafı geçince birazcık ürperti oluyor. Aslında örgüt demek bir amaç uğruna toplanmış beraber çalışma gereği olan ve bir arada işini devam ettiren en az 3 kişiden oluşan bir topluluktur. Fakat günümüzde örgüt olarak hep illegal örgütleri duyduğumuz için bizler örgüt kelimesini hep olumsuz kavram olarak anlıyoruz. Buradan örgüt imajına kurum imajına kurumsal imaja gelecek olursam da bir kurumun dışarıya vermiş olduğu çalışma ve çalışan arkadaşların tamamının birbirlerine ve dışarıya karşı vermiş olduğu görüntüdür.

Kurum imajı veya örgüt imajı dışarıya verilen yansıma diyebiliriz. Bunu da çalışanların çalışanlarla ve çalışanların müşteri ile kamuoyu ile kurmuş olduğu iletişim sonucunda oluşan ortak hedefler doğrultusunda iki tarafın da birbirine vermiş olduğu görüntüdür. Kurumsal imaj veya örgütsel imaj bu şekilde Açıklanmaktadır. İmaj yönetimi de bu yüzden biraz zor bir süreçtir. İmaj yönetiminin içerisinde ürünün imajı, örgütün imajı, çalışanların imajı, logo ve ambalajın imajı derken imaj yönetimi daha da zorlaşmaktadır.

İmaj Neden Önemlidir?

İmaj neden önemlidir? İmaj dediğimiz gibi ayna görevi görmektedir. Kurum neyse, dışarıya ne yansıtmışsa imaj o dur. İmaj yönetimi de bu yönden hem zorlu hemde çok yönlüdür. Bu da imajın önemini ortaya koymaktadır. İmaj yönetiminin de zor olmasına neden olmaktadır. Neden önemlidir diye bir başlık açtık açfakat imaj kurumun herşeyidir. Satış için olsun kimlik için olsun her şey dışarıya vermiş olduğunuz yansımadır. Yansımanız iyi ise sizlerin satışı ve kazancı iyi olacak, fakat kötü bir imaja sahip olursanız da kazanç ve görüntünüz o denli kötü olacaktır. Kurumlar sadece kurumsal kimlik ve kurumsal imaj ile ayakta dururlar. Bu da hayati öneme sahip olan imaj yönetimini ortaya koymaktadır. İmajı iyi yöneten kazanmaktadır.

Yorumlar